Jeśli interesuje Was temat wampirów, to powinniście sięgnąć po książkę „Wrażliwi krwiopijcy. O współczesnych antybohaterach wampirycznych” Michała Wolskiego. To monografia powstała na bazie pracy doktorskiej, w której autor przywołuje ok. 400 tekstów kultury. Są filmy, seriale, książki, komiksy, gry video i tradycyjne RPG-i, a punktem wspólnym jest widniejący w podtytule antybohater wampiryczny.
Strony
▼
poniedziałek, 19 kwietnia 2021
czwartek, 15 kwietnia 2021
Najlepsze filmy i seriale 2020 roku - TOP10
W 2020 roku obejrzałem około 290 filmów i 37 seriali. Statystyki na pewno poprawił udział w edycji online Nowych Horyzontów i American Film Festival (przez 12 dni festiwalu obejrzałem 52 filmy). Dziś prezentuję tytuły, które najbardziej przypadły mi do gustu z bardzo krótkim uzasadnieniem. Listę nowości uzupełniają pozycje, które nadrobiłem w 2020 roku i te, które ominęły polskie kina i serwisy VOD.
sobota, 10 kwietnia 2021
Hitman, tom 4 [Ennis, McCrea] / Usagi Yojimbo Saga, tom 7 [Stan Sakai] - recenzja
Czwarty tom „Hitmana” to jeszcze więcej bezkompromisowych pomysłów Gartha Ennisa. Irlandzki scenarzysta nie bierze jeńców – akcja czwartego tomu przygód Tommy’ego Monaghana rozgrywa się po trzęsieniu ziemi, które uczyniło z Gotham City ziemię niczyją. Szalony Irlandczyk ma więc jeszcze większe pole do popisu, gdyż miasto opuściły wszelkie władze. Swoją szansę wykorzystuje z nawiązką – zaczyna od spotkania tytułowego płatnego zabójcy z wampirami, później stawia na jego drodze równego mu cwaniaka ze spluwą, wysyła go w przeszłość do ery dinozaurów, a na końcu każe bronić ulubionej knajpy przed włoską mafią.
czwartek, 8 kwietnia 2021
Czarna Orchidea [Neil Gaiman, Dave McKean] - recenzja
Czarna Orchidea to postać z komiksów DC, która zadebiutowała w pierwszej połowie lat 70. Pół kobieta, pół roślina, w całości superbohaterka. W 1988 roku pojawiła się w trzyczęściowej serii, pod którą podpisali się przyszli mistrzowie komiksu – Neil Gaiman i Dave McKean. Dla obu możliwość stworzenia miniserii dla DC Comics było przepustką do dalszej kariery. Pierwszy wkrótce stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych scenarzystów dzięki „Sandmanowi”. Drugi to autor ikonicznych okładek do komiksów Vertigo i rysunków do słynnego „Azylu Arkham” Granta Morrisona. Ale wcześniej była „Czarna Orchidea”.
niedziela, 4 kwietnia 2021
Pan Higgins wraca do domu / Nasze potyczki ze złem [Mike Mignola, Warwick Johnson-Cadwell] - recenzja
Noc Walpurgii. Coroczne święto wampirów obchodzone od pięciuset lat. Do ponurego zamczyska gdzieś na obrzeżach małej wioski między Morzem Czarnym a Karpatami zjeżdżają się krwiopijcy z najdalszych zakątków świata. Imprezę zakłóci obecność dwóch łowców i jednego niesfornego wilkołaka, którzy spróbują zabić tyle wampirzego ścierwa ile tylko zdołają. Tak w skrócie prezentuje się fabuła komiksu „Pan Higgins wraca do domu” autorstwa Mike'a Mignoli i Warwicka Johnsona-Cadwella.
piątek, 2 kwietnia 2021
Miotacz śmierci [Daniel Clowes, Kultura Gniewu] - recenzja
„Miotacz śmierci”, najnowszy komiks Daniela Clowesa dostępny na polskim rynku, mimo niespecjalnie imponującej liczby stron, z pewnością budzi uznanie bogactwem treści. Na pierwszy rzut oka to kolejna zgrywa z komiksów superhero, których popularność nie słabnie od kilku dekad. Wystarczy spojrzeć na okładkę i tytuł, by móc przypuszczać, że wiadomo, czego się spodziewać. Jest w tym domyśle tyle samo prawdy, co błędu. Ale po kolei.