> expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

piątek, 10 października 2014

456 - Historia zbrodni cz. 3 - Agatha Christie, Jane Marple i Hercules Poirot [cdp.pl]

Prawdziwą rewolucję do świata powieści kryminalnej wprowadziła Agatha Christie. Ta zdolna i niezwykle płodna pisarka, nazywana dziś nie bez powodu „królową kryminału”, niejednokrotnie decydowała się na zaskakujące i nieznane wcześniej rozwiązania. Wystarczy wspomnieć Zabójstwo Rogera Ackroyda (gdzie mordercą okazał się narrator powieści), Morderstwo w Orient Expressie (w którym zbrodni winni są wszyscy podejrzani) czy Dziesięciu murzynków (gdzie na odciętej od świata wyspie giną wszyscy jej tymczasowi mieszkańcy).



Trzy wyżej wymienione powieści stanowią największe i najbardziej popularne dokonania Agathy Christie i do dziś podbijają serca kolejnych miłośników detektywistycznych zagadek. Kryminały tej pisarki wciąż cieszą się ogromną popularnością – jest to najlepiej sprzedająca się autorka wszech czasów. Okres, w którym tworzyła – i z którym jest jednoznacznie utożsamiana – nazywany jest w literaturze angielskiej The Golden Age.

Nie obyło się jednak bez kontrowersji. W 1926 roku pisarka została wykluczona z Klubu Detektywów zrzeszającego autorów powieści i opowiadań kryminalnych, który działa zresztą do dziś. Było to konsekwencją złamania jednej z żelaznych zasad, jakich musieli przestrzegać członkowie klubu. Zasada owa brzmiała, że mordercą nie może okazać się detektyw prowadzący śledztwo ani narrator opowieści. Królowa kryminału szybko jednak została na powrót przyjęta do tej organizacji, a w 1958 roku została nawet jej prezesem, po tym jak Dorothy L. Sayers złożyła dymisję.

Cały tekst jest dostępny na CDblogu.

Inne teksty:

Brak komentarzy: