> expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

poniedziałek, 12 grudnia 2011

234 - Uratować Kennedy'ego - recenzja Dallas '63


Muszę przyznać, że Stephen King jest jednym z moich ulubionych pisarzy. Lubię jego niespieszną narrację, świetne dialogi i wiarygodnych bohaterów. Przeczytałem już kilkadziesiąt jego książek (a drugie tyle jeszcze przede mną) i mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że pisze nierówno. Obok pozycji beznadziejnych znajdziemy genialne, obok książek średnich - te dobre. Nigdy nie wiem, czego mogę się spodziewać otwierając kolejną książkę. Podobna niepewność towarzyszyła mi, gdy zaczynałem lekturę "Dallas ‘63". Szybko jednak minęła, zastąpiona przez rosnącą ciekawość.

Kiedy Al, sprzedawca hamburgerów, znajduje w swojej spiżarni wehikuł czasu, postanawia zmienić przeszłość. Jest już jednak stary i chory, dlatego misję uratowania prezydenta Stanów Zjednoczonych - Johna Fitzgeralda Kennedy’ego – zleca swojemu znajomemu, Jake’owi Eppingowi. Trzydziestopięcioletni nauczyciel angielskiego przenosi się w przeszłość, do roku 1958 i podejmuje szalonej misji ocalenia Kennedy’ego. Jake nie ma pojęcia, jak bardzo spodoba mu się spokojne życie w przeszłości - bez internetu i telefonów komórkowych - i jak wielki będzie miało ono wpływ na jego życie w przyszłości.

"Dallas ‘63" to tak naprawdę powieść obyczajowa. Po fantastycznym początku (podróż w czasie), King serwuje nam kilkusetstronicowy opis życia na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Oczywiście, co jakiś czas pojawiają się efektywne cliffhangery. To one zmuszają nas do przewracania kolejnych stron, a potem jeszcze następnych. Trzeba Kingowi oddać, co jego – na dramatycznych zwrotach akcji zna się jak mało kto. Niejednokrotnie obyczajowa opowieść zmienia się w historię sensacyjną. Całość ma też znamiona powieści kryminalnych i szpiegowskich – wszak główny bohater musi stać się cieniem Lee Harvey Oswalda i upewnić się, czy na pewno to on pociągnął za spust 22 listopada 1963 roku. A jeśli tak, to czy działał sam. Jake Epping ma więc w przeszłości dwa życia – jedno jest spokojne, u boku ukochanej, i drugie – mroczne, podążając krok w krok za domniemanym zabójcą JFK. Dwa życia przeplatają się, dostarczając czytelnikowi dość nierównie rozłożonej akcji. W niczym to jednak nie przeszkadza, bo w spokojniejszych momentach, zastanawiamy się, co też za chwilę się może zdarzyć. Uśmiech na mojej twarzy wywoływały również „eastereggi” wplecione to tu, to tam w fabułę - nawiązania do poprzednich książek Króla Horroru, czasem bardzo subtelne i ledwo zauważalne, czasem wręcz przeciwnie.

Książkę czyta się niezwykle lekko i szybko – ponad osiemset pięćdziesiąt stron połknąłem w tydzień, co przy moim trybie życia (studia, praca, "uzależnienie" od internetu i komputera) to nie lada wyczyn. Muszę przyznać, że wprost nie mogłem się oderwać. Nawet wydarzenia pozbawione dramatycznego rysu czytało mi się niezwykle dobrze. Interesowało mnie również znalezienie odpowiedzi na postawione w książce pytania – czy Oswald jest winny? Czy Jake’owi uda się go powstrzymać? Jeśli tak, to czy wyjdzie to światu na dobre…? Dodatkowym, bardzo istotnym plusem powieści jest to, że King potrafi wywrzeć wpływ na czytelnika. Niejednokrotnie na mej twarzy gościł autentyczny uśmiech, gdy bohaterom coś się udawało, lub odczuwałem wzruszenie i smutek, gdy ponosili porażkę.

"Dallas ‘63" jest bardzo dobrą książką. Jedną z lepszych w dorobku Stephena Kinga. Po raz kolejny autor udowadnia, że praktycznie w każdej konwencji czuje się świetnie i szufladkowanie go jako pisarza horrorów mija się z celem. Książka pokazuje, że nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem i rozpamiętywać przeszłości – powinniśmy skupić się na teraźniejszości i starać się, by przyszłość okazała się dla nas łaskawa. To nie tylko opowieść o podróży w czasie i próbie zapobiegnięcia morderstwu - to także historia charakteryzująca pewną epokę, epokę która dawno przeminęła, a w której, być może, życie było łatwiejsze. To także opowieść o miłości dwojga ludzi, której nawet wszechpotężny czas nie może zniszczyć. Jak zawsze u Kinga, bohaterowie są tak realistycznie przedstawieni, że po zamknięciu książki zaczęło mi ich brakować. Rozważam nawet, czy ponownie nie sięgnąć po "Dallas ‘63" – tylko po to, by spotkać ich znowu…

To niezwykłe, że po napisaniu tylu książek Stephen King wciąż potrafi nas zaskoczyć. Że - z tak oklepanego tematu jak podróż w czasie - potrafi wykrzesać coś niezwykłego. Jestem również pełen szacunku dla niego, za pracę jaką musiał włożyć w napisanie tej powieści. Bo "Dallas ‘63" to nie tylko prawie dziewięćset stron fikcji literackiej, ale również drobiazgowe badania historyczne, szukanie faktów i poznawanie wielu mitów na temat śmierci JFK. A potem wyłuskanie z tego wszystkiego, tego co najciekawsze i skonstruowanie misternej fabuły. Polecam gorąco, jedna z lepszych książek tego roku.


Recenzja została pierwotnie umieszczona tutaj.

Brak komentarzy: