> expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

piątek, 24 maja 2013

Piątkowe Spotkania z Komiksem 49,5: Nieznane oblicza Śledzia

Michał „Śledziu” Śledziński – prawdopodobnie najbardziej dziś znany polski komiksiarz. Rysownik i scenarzysta z niewyczerpaną energią twórczą. Jego komiksy, jak „Osiedle Swoboda” czy „Na szybko spisane”, odbiły się szerokim echem również poza granicami komiksowego środowiska zdobywając pozytywne recenzje i wiele nagród. Każdy, kto choć trochę interesuje się komiksem kojarzy swobodną ekipę i bezimiennego introwertycznego człowieczka z „Na szybko spisane”. Trzeba jednak pamiętać, że tworząc swoje obrazkowe historie od 1995 roku, Śledziu powołał też do życia całą armię innych świetnie zarysowanych postaci, które również przeżywały przygody wielce ciekawe.


Właśnie tym komiksom i tym postaciom poświęcone będzie najbliższe spotkanie Małopolskiego Studia Komiksu. Prowadzący skupią się głównie na seriach, które najczęściej wywodzą się z magazynów o grach komputerowych, zakładając, że są to opowieści mniej znane, ukazujące się przez wiele lat, a nie zawsze zebrane później w formie albumowej. O ile Fido i Mel doczekali się własnego albumu, tak inne postacie, jak 8 Bit, Zefir czy bohaterowie paskowej serii Jojoy i Paddie, są znane bardziej społeczności graczy niż komiksiarzy. Najwyższy czas, by to zmienić.

Prowadzenie: Jan Sławiński

Spotkanie odbędzie się na drugim piętrze Artetki, będącej częścią nowo otwartego Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Drugie piętro Arteteki jest domeną sztuk wizualnych, gdzie znajduje się liczący prawie 2.000 pozycji zbiór komiksów, a w przyszłości prezentowane będą również: ilustracje książkowe i prasowe, plakaty, street art, fotografie, filmy animowane oraz gry komputerowe.

UWAGA: Wejście do Arteteki od ul. Szujskiego!

Brak komentarzy: