> expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

wtorek, 13 marca 2018

Odległa dzielnica - Jirō Taniguchi


Nakahara Hiroshi wsiada do złego pociągu i zamiast do domu, trafia do swojego rodzinnego miasteczka, w którym nie był od wielu lat. Korzystając z okazji, postanawia odwiedzić grób matki. Niespodziewanie przenosi się o trzydzieści lat w przeszłość i ze zdumieniem odkrywa, że jego dorosły umysł tkwi w ciele gimnazjalisty. Dostaje szansę jeszcze raz przeżyć radosne, dziecięce chwile, jak i spróbować wpłynąć na wydarzenia, które całkowicie zdeterminowały jego późniejsze życie.
Jirō Taniguchi tworzy niespieszną, emocjonującą opowieść o mężczyźnie, który ma okazję inaczej spojrzeć na wydarzenia z własnej przeszłości. Będąc dorosłym człowiekiem potrafi docenić codzienną prostotę, obecność najbliższych i szczęśliwy dom, które to rzeczy umykały mu, gdy był nastolatkiem. Odległa dzielnica to słodko-gorzka historia, w której beztroska zabawa, radość z bycia gimnazjalistą, miesza się z nieuchronnie nadciągającym widmem zmian. Największym zmartwieniem Hiroshiego jest ojciec, który pewnego dnia bez słowa wyjaśnienia porzucił rodzinę. Chłopiec dołoży wszelkich starań, by poznać motywy kierujące rodzicem i by zatrzymać go w domu. Dzięki podróży w przeszłość, zdobędzie się też na refleksję nad własnym życiem w teraźniejszości, gdzie jest dobijającym pięćdziesiątki biznesmenem, ojcem i mężem.


Opowieść snuta przez Taniguchiego zachwyca subtelnością środków wyrazu, poruszającą fabułą i klarownością przekazu. Niespieszne tempo i brak fabularnych wolt pozwala skupić się na bohaterze, jego wewnętrznych przeżyciach. Mangaka we wspaniały sposób potrafi uchwycić liczne emocje towarzyszące Hiroshiemu – pierwsze zauroczenie koleżanką z klasy, radość z drobnych przyjemności, o których zapomniał jako dorosły, jak i nieustanny niepokój, który niczym widmo czai się gdzieś z tyłu głowy i co jakiś czas odciąga Nakaharę od rodzinnej sielanki. Przemyślanemu scenariuszowi towarzyszy precyzyjna kreska, pełna szczegółów nawet na drugim planie, ale ani raz nie odciągająca uwagi od snutej opowieści. Odległa dzielnica to doprawdy niezwykły komiks, w gruncie rzeczy prosta historia, która potrafi jednak wywołać wielkie emocje.

9/10

Manga Odległa dzielnica ukazała się nakładem wydawnictwa Hanami.


Brak komentarzy: