> expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

piątek, 1 grudnia 2017

Co dobrego na Netflix: Ona się doigra (1986)

Na Netflixie można dorwać pełnometrażowy debiut Spike'a Lee, który został właśnie przerobiony na serial. Ona się doigra to historia Noli Darling i jej trzech adoratorów, z których żaden nie jest świadomy istnienia dwóch pozostałych.Zrealizowany w formie paradokumentu (częste wypowiedzi bohaterów do kamery), półamatorsko, na czarno-białej taśmie film serwuje widzom nie tylko intrygujący portret pięknej, silnej i wyzwolonej seksualnie kobiety, ale również - co niejako zapowiada dalszą twórczość Spike'a Lee - obraz Brooklynu z połowy lat 80. Tak jak w późniejszych filmach (Rób, co należy" czy Ślepy zaułek) Lee ma tu niesamowite wyczucie dialogu - osiedlowa nawijka nadaje historii lekkości i stanowi źródło humoru, jednocześnie czyniąc postacie bohaterami z krwi i kości.

Lee odważnie podchodzi do tematów, które w 1986 roku były uważane za tabu (niezależność czarnoskórej bohaterki, "miłość lesbijska", czy scena gwałtu do dziś mogąca uchodzić za kontrowersyjną, zwłaszcza w kontekście lekkiego tonu całości). Nie boi się również odjechanych eksperymentów formalnych, co doskonale widać, gdy w połowie tego czarno-białego filmu, kręconego w bliskich planach i na zbliżeniach, pojawia się nieoczekiwanie sekwencja musicalowa w pełnym kolorze.

Ona się doigra jest słodko-gorzką historią o związkach, miłości i seksie, która mimo 30 lat na karku, wciąż pozostaje zaskakująco aktualna. Genderowa roszada, duża reżyserska wrażliwość i niesamowity zmysł obserwacji, czyni z debiutanckiego jointa Lee towar jedyny w swoim rodzaju. Jeśli nie przekonało Was nic, co wyżej napisałem, to obejrzyjcie ten film dla rozbrajającego uśmiechu Tracy Camilli Johns, która wciela się Nolę Darling.

Kasowy sukces zrealizowanej za 175 tysięcy dolarów produkcji pozwolił Lee i innym czarnoskórym twórcom pracować nad kolejnymi ambitnymi projektami w wytwórni 40 Acres & A Mule Filmworks.

Remake Ona się doigra w formie dziesięcioodcinkowego serialu dostępny jest już na Netfliksie - w roli głównej występuje DeWanda Wise.

Brak komentarzy: