> expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

poniedziałek, 2 lipca 2018

Wampiry [Fillipe Melo, Juan Cavia, Mucha Comics]

Wampiry opowiadają o nieoficjalnej misji zwiadowczej portugalskich żołnierzy, która miała miejsce podczas wojny kolonialnej w zachodniej Afryce w latach 70. Rozpisana na zaledwie kilku bohaterów opowieść, osadzona w tropikalnej dżungli na końcu świata, łączy w sobie brutalny, wojenny realizm i sugestię występowania elementów nadprzyrodzonych.Scenarzysta Filipe Melo i rysownik Juan Cavia tworzą wiarygodne portrety bohaterów, zniuansowane, wielowymiarowe, dzięki czemu błąkający się po dżungli oddział szybko zdobywa sympatię czytelnika. Z początku grupa twardzieli rzuca żartami na prawo i lewo, jednak uśmiech szybko znika z ich twarzy, bo i sytuacja robi się coraz bardziej poważna.

Zgubieni w środku wojny na obcym terenie mężczyźni napędzani są różną motywacją – dla jednych walka jest uzależnieniem, niektórzy próbują uciec od bolesnych wspomnień i dokonać zemsty, jeszcze inni nie mają dokąd pójść. Wszyscy muszą zmierzyć się z własnymi demonami, stawić czoła wewnętrznym lękom i zachować zimną krew. Będzie to tym trudniejsze, że sytuacja dynamicznie się zmienia, stres bierze górę nad zdrowym rozsądkiem, tarcia wewnątrz grupy się nasilają, a pierwsze ofiary zdają się być jedynie zapowiedzią prawdziwej masakry jaka dopiero nastąpi.

Melo i Cavia wiedzą jak utrzymać uwagę czytelnika, zgrabnie korzystają z niedopowiedzenia i ograniczają elementy paranormalne tak, by czytelnik ciągle zadawał sobie pytanie – czy tytułowe wampiry rzeczywiście istnieją w świecie przedstawionym czy są jedynie majakiem zmęczonego wojną umysłu?

Dzięki kanciastej, dynamicznej kresce i konsekwencji w stosowaniu dużych, filmowych kadrów komiks czyta się jednym tchem, zaś historyczne realia i wewnętrzne rozdarcie bohaterów uszlachetniają jego rozrywkowe aspekty.

7/10

Wampiry ukazały się w Polsce dzięki wydawnictwu Mucha Comics.

Brak komentarzy: