> expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

środa, 22 września 2021

32. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi - info prasowe

EC1 Łódź – Miasto Kultury i Stowarzyszenie Twórców „Contur” zapraszają na 32. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, który w tym roku odbędzie się w dniach 2-3 października. Najważniejsze wydarzenia - jak niegdyś - odbędą się w Atlas Arenie, a wystawę konkursową będzie można oglądać w EC1 Łódź.



Po dwóch latach przerwy znowu spotkamy się na żywo z publicznością, artystami, prelegentami i wystawcami. Program tegorocznego festiwalu jest połączeniem formy tradycyjnej z elementem wirtualnym. Zaprosiliśmy do Łodzi wielu polskich scenarzystów i rysowników oraz ekspertów od komiksu i gier. Jak zawsze organizujemy strefę dla wystawców, warsztaty, strefę planszówek i gier wideo, liczne warsztaty nie tylko dla dzieci oraz masę innych atrakcji.


Zanim jednak zacznie się komiksowy weekend w Łodzi, to na 20 tysiącach ekranów firmy Screen Network znajdujących się w całej Polsce będzie można zobaczyć wystawę prac Michała „Śledzia” Śledzińskiego i Rafała Szłapy – autorów dobrze rozpoznawalnych przez publiczność MFKiG.

Stacjonarnie będzie to chyba najbardziej polski festiwal w ostatnich dwóch dekadach. Swoją obecność zapowiedział Grzegorz Rosiński, ale dołączą do niego kolejni rodzimi klasycy: Andrzej O. Nowakowski oraz Jacek Skrzydlewski. Najmłodszą publiczność zapraszamy na warsztaty, spotkania z twórcami komiksów dziecięcych i aktorami dubbingującymi serial "Dragon Ball Super". Zaplanowaliśmy również spotkania poświęcone komiksowym adaptacjom prozy Stanisława Lema. Na festiwalu nie może zabraknąć prelekcji o komiksie amerykańskim – nie tylko tym superbohaterskim, a także bloku spotkań poświęconych mandze czy prezentacji najnowszych premier wydawniczych.

W tym roku wyjątkowo rozmowy z gośćmi zagranicznymi wyemitujemy w formie nagrań na ekranach w salach konferencyjnych. O tym, że komiks można robić przez całe życie i dlaczego opowiedzą: Gipi, Leo, Christophe Cazenove oraz Jordi Bayarri. Wśród tych, których będzie można zobaczyć i posłuchać również znajdą się: Guy Delisle, Lewis Trondheim, Silvio Camboni i Denis Pierre Filippi oraz Jon J Muth. Pozostaniemy z nadzieją, że w przyszłości uda się zaprosić tych znakomitych artystów do osobistych odwiedzin w Łodzi.

Ciekawie zapowiada się tegoroczna strefa gier. Na ekranie będzie można zobaczyć rozmowę z Rolandem Lesterlinem - reżyserem gier wideo z People Can Fly, który przybliży ścieżki swojej kariery. Na żywo w festiwalu wezmą udział twórcy ze studia Spokko i opowiedzą o tym, jak wiedźmiński świat przeniesiono na smartfony. Zapraszamy do strefy wolnego grania (CS:GO, League of Legends, Apex Legends, Call od Duty: Warzone) i na mini turnieje, quizy i konkursy konsolowe. Warto też odwiedzić strefę retro, gdzie znajdować się będą automaty arcade, retro konsole (Atari, Nintendo, Sega, Playstation) i klasyczne gry. Przygotowaliśmy również headsety VR i kursy pokazowe ze wstępu do programowania dla dzieci.


Z kolei na osoby przedkładające nad elektronikę gry bez prądu czekają spotkania z projektantami, twórcami, wydawcami oraz deweloperami gier planszowych, prowadzone przez twórców popularnego kanału YouTube’owego PoGraMyTV. Będzie można przyjść i wejść w świat gier RPG z najlepszymi mistrzami i odbyć mini sesje w najnowsze wydania gier Dungeon and Dragons, Genesys i Sibir Punk.

Zespół organizacyjny MFKiG to też ludzie, którzy wymyślili Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w EC1 Łódź. W sobotę Adam Radoń i Adrian Kulesza w rozmowie z Joanną Birek opowiedzą o tej wyjątkowej inwestycji łączącej komiks z przemysłem gier. Gościem specjalnym spotkania będzie Michał Staniszewskim ze studia Plastic - twórca edukacyjnej gry w świecie Wiedźmina, która trafi na stanowiska multimedialne w CKNI.


Na scenie głównej festiwalu będzie można zobaczyć konkurs cosplay i odcinki zupełnie nowego serialu animowanego „Jak zostałem Superłotrem” Krzysztofa Ostrowskiego oraz spotkać się z jego twórcą i producentami. Warto podkreślić, że EC1 Łódź jest koproducentem tej animacji. Ponadto dla wszystkich zainteresowanych przygotowaliśmy liczne konkursy i zabawy.

Nie ma MFKiG bez rozdania Komiksusów! Zapraszamy na sobotnią galę festiwalową, na której ogłosimy laureatów konkursów i zdobywców nagród 32. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier: najlepszego polskiego komiksu i wydawcy roku oraz honorowej nagrody im. Papcia Chmiela.

Brak komentarzy: