“Ballada o dwóch wilkach”, trzeci Sztyborowy “Wiedźmin”, to trochę inny komiks niż dwa poprzednie (“Zatarte wspomnienia”, “Wiedźmi lament”) - weselszy, zabawniejszy, nastawiony na intertekstualną zabawę. Bardziej przypomina postmodernistyczne opowiadania Sapkowskiego z początków jego kariery (gdy na potrzeby przygód Geralta przepisywał znane baśnie), niż questy z gry zahaczające temat ludzkiej moralności i kondycji świata. Przede wszystkim udowadnia on, że scenarzysta Bartosz Sztybor, nagrodzony niedawno Hugo Award za komiks z uniwersum “Cyberpunk 2077”, coraz lepiej czuje się w świecie Sapkowskiego i towarzyszących mu gier CD Projekt Red.
wtorek, 31 października 2023
poniedziałek, 30 października 2023
Chłopi - recenzja filmu
"Twój Vincent", choć był ciekawym eksperymentem formalnym, to emocjonalnie pozostawił mnie zupełnie obojętnym, brakowało mu ciekawej fabuły i mimo stosunkowo krótkiego metrażu wymęczył mnie i znudził. Dlatego też "Chłopi" szybko zostawiają go daleko w tyle - nie tylko jeszcze bardziej imponują stroną techniczną animacji, ale w dodatku opowiadają wciągającą i aktualną historię, która bardzo dobrze radzi sobie na ekranie.
sobota, 28 października 2023
Wywiad: Rozmowa z kuratorem wystawy "Materia Kina" dr Adamem Uryniakiem
Wystawy “Kino Polonia” i “Materia Kina” zostały otwarte w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi 14 października. Zapraszam do przeczytania rozmowy z dr Adamem Uryniakiem - Specjalistą w Dziale Wystaw i Zbiorów NCKF oraz kuratorem wystawy “Materia Kina”.
środa, 18 października 2023
Czarodzieje i ich dzieje. Tom 4 - recenzja
Napisana przez włoskiego scenarzystę Stefano Ambrosio historia wrzucała Mikiego oraz innych bohaterów ze stajni Disneya do fantastycznego świata magii, smoków, elfów, entów, krasnali i tym podobnych. W każdym tomie ekipa dziarskiej Myszki odkrywała nowe zaklęcia oraz odhaczała kolejne obowiązkowe punkty z krainy niesamowitości. Jednak nie ma się co czarować - że nadszedł w końcu czas, by odłożyć zaczarowane artefakty.
niedziela, 15 października 2023
Venom, tom 4 [Donny Cates] - recenzja
Z komiksowymi tasiemcami jest tak, że łatwo wpaść w rutynę. Historia nagle zaczyna się ciągnąć w nieskończoność, celu nie widać, ale kolejne przeszkody na drodze bohatera szybko zmieniają się w zabawę z serii "kto bardziej przeskoczy rekina". Bogu dzięki za Donny'ego Catesa.
Scenarzysta ma tę ogromną zaletę, że planuje swoje historie na określony run, a ich przebieg stara się urozmaicić jak największą ilością atrakcji. Nie są to jednak pomysły od czapy, od których otwarta dłoń szybko zmierza do czoła. Cates to dzieciak zaczytujący się z pasją w komiksach, który postawił sobie za cel napisanie własnej historii i wywołanie w czytelniku efektu "wow" - "baw się tak, jak ja kiedyś". Często mu się to udaje.
wtorek, 10 października 2023
Ostateczna przygoda Czopka Piotrka - recenzja
Wracając wczoraj pociągiem z MFK do domu, wchłonąłem kilka komiksów, które udało się kupić w Łodzi. Na pierwszy ogień poszła “Ostateczna przygoda Czopka Piotrka”, która uświadomiła mi, jak bardzo tęskniłem za komiksami Marka Lachowicza, choć nie zdawałem sobie z tego sprawy. Czy dobrze liczę, że ostatni album autora ukazał się ponad dekadę temu?
wtorek, 3 października 2023
"Gen V" - spin-off "The Boys" - wrażenia z odcinków 1-3
W zeszły piątek na Amazon Prime pojawił się nowy serial "Gen V", czyli spin-off popularnych "The Boys". Podchodziłem nieco nieufnie (bo animowana antologia z tego świata średnio przypadła mi do gustu - miała fajne pomysły, którym brakowało rozwinięcia). Ale już po kilku minutach pierwszego odcinka (a w premierowy wieczór dostaliśmy ich aż trzy) wiedziałem jedno: będzie grubo.
Subskrybuj:
Posty (Atom)