Kino gatunkowe w Polsce nie kojarzy się z westernem. To gatunek przede wszystkim amerykański, który mitologizuje Dziki Zachód. W Polsce chętniej kręci się komedie, kino gangsterskie, niekiedy horror, a nawet science-fiction (od filmów Szulkina w rodzaju “O bi, o ba: Koniec cywilizacji” po Andrzeja Żuławskiego i jego “Na srebrnym globie”). Jednak i polska kinematografia może pochwalić się kilkoma westernami, które niekiedy - z racji osadzenia akcji np. w Bieszczadach - nazywa się “easternami”.
piątek, 29 września 2023
czwartek, 28 września 2023
Historie przyszłości - świeże spojrzenie na klasykę polskiego kina - program edukacji filmowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi
Dział Edukacji Filmowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej od 2017 roku prowadzi cykl warsztatów “Historie Przyszłości”. Ich uczestnicy (m.in. grupy młodzieży szkolnej i studentów) każdego roku rekonstruują polskie filmy - m.in. “Faraona” Jerzego Kawalerowicza, “Psy” Władysława Pasikowskiego, “Golema” Piotra Szulkina czy “Przekładańca” Andrzeja Wajdy.
piątek, 22 września 2023
Wokół wystawy "Kino Polonia" - postmodernistyczne komedie Juliusza Machulskiego
14 października w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi otworzy się wystawa “Kino Polonia”. Z tej okazji wróciłem do wybranych polskich komedii, czego efektem jest poniższy wpis o jednym z niegdyś moich ulubionych polskich reżyserów i jego postmodernistycznym ujęciu kina. Zapraszam do lektury tekstu o komediach Juliusza Machulskiego.
poniedziałek, 18 września 2023
Kino Polonia - wystawa prezentująca 120 lat polskiej kinematografii już od 14 października w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi
14 października 2023 w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi zostanie otwarta monumentalna wystawa “Kino Polonia”. W ramach współpracy przez najbliższe dwa tygodnie tu, na Facebooku i Instagramie znajdziecie trochę materiałów o polskim kinie, które mniej lub bardziej będą nawiązywały do tej wyjątkowej wystawy. Będzie tekst o postmodernistycznych komediach, przypomnienie komiksowych losów Kazimierza Prószyńskiego, wywiad, liczne ciekawostki, a także quiz. Więcej informacji w rozwinięciu blognotki.
piątek, 8 września 2023
Coś zabija dzieciaki, tom 5 - recenzja
Po krótkiej przerwie od tropienia potworów Erica Slaughter wraca na łowy. Tym samym przed twórcami serii, scenarzystą Jamesem Tynionem IV i rysownikiem Wertherem Dell'Ederą, staje nie lada wyzwanie. Jak przedstawić kolejną "maszkarę tygodnia" w taki sposób, by utrzymać zainteresowanie czytelnika?
Subskrybuj:
Posty (Atom)