> expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

piątek, 23 maja 2014

421 - Stanley Kubrick w Krakowie - o wystawie [cdp.pl]

W niedzielę 4. maja 2014 roku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie miało miejsce otwarcie prawdopodobnie najdroższej wystawy w historii polskiego muzealnictwa – ekspozycji poświęconej Stanleyowi Kubrickowi. Zebranych gości przywitała Grażyna Torbicka. Nie też zabrakło słów uznania od Christine Kubrick, wdowy po reżyserze, Jana Harlana, producenta jego filmów czy kuratora wystawy dr hab. Rafała Syski z Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Sama wystawa jest niezwykle bogata. Jeśli wierzyć katalogowi, znajduje się na niej ponad tysiąc rekwizytów z filmów, materiałów audiowizualnych, ciekawostek z planów filmowych. Na samym początku zwiedzania wita nas sekcja Pierwsze kroki, w której możemy się zapoznać z wczesnymi pracami mistrza, z czasów zanim jeszcze zaczął on kręcić filmy.

Kawałek dalej znajdziemy zbiór ciekawostek i fotosów z jego wczesnych filmów, dokumentów, pierwszych fabuł i tych produkcji, o których sam Kubrick chciał zapomnieć. Są też rzadko spotykane materiały z filmów, których nie udało mu się zrealizować, jak mające być kręcone w Polsce Aryjskie Papiery czy zapowiadany jako najwspanialszy film wszechczasów Napoleon. Pierwszy został porzucony, gdyż zbiegł się w czasie realizacji z Listą Schindlera Spielberga. Z drugiego zrezygnowała wytwórnia w latach 60. – obecnie trwają rozmowy, by scenariusz Kubricka do Napoleona trafił do HBO, które na jego podstawie miałoby przygotować serial.

Cały tekst znajdziecie na cdblogu.

Zapraszam do zapoznania się również ze zdjęciami z wystawy.

Brak komentarzy: