> expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

sobota, 10 lipca 2021

Czarna Wdowa (2021, reż. Cate Shortland) - recenzja

Dwa lata bez Marvela w kinie zrobiły swoje. Stęskniłem się. "Black Widow" przez długi czas uchodził w świadomości fanów za film-zapychacz: osadzony pomiędzy "Civil War" a "Infinite War", z bohaterką, która więcej nie pojawi się w MCU, z wydarzeniami na małą skalę. Coś w tym jest, ale to wszystko pozwoliło reżyserce Cate Shortland opowiedzieć bardziej osobistą historię, bez wielkiego parcia na podbudowę kolejnych etapów multiwersum, skupioną na bohater(k)ach.I to działa. Od zaskakująco intymnego prologu, przez zawiązanie intrygi, po wprowadzenie nowych postaci. To kolejna w Marvelu historia o rodzinie, ale opowiedziana z innej perspektywy. Brak zagrożenia o kosmicznym zasięgu, osadzenie fabuły na fundamentach historii szpiegowskiej, a także powiązana z Rosją przeszłość Nataszy pozwala twórcom ugryźć to uniwersum od innej strony (co nie znaczy, że co chwilę nie będą nam przypominać, że to film wchodzący w skład dużej, transmedialnej opowieści). Jasne, w finale znów dostajemy kupę wybuchów, a po drodze nie zabraknie żartów, ale stawka, o jaką toczy się gra, wprowadza do tego wszystkiego trochę świeżości.

Piszę te kilka słów dwa dni po seansie. I dobrze, bo "Czarna Wdowa" podoba mi się teraz bardziej, niż gdy wyszedłem z sali kinowej. Wtedy miałem wrażenie, że to taki "marvelowy standard", przeciętniak jak "Ant-Man i Osa", którego można bez bólu obejrzeć, ale który jest w sumie zbędny. Im więcej o tym filmie myślę, tym bardziej mi się podoba, co zrobili z nim twórcy. Nie jest doskonały - niektóre żarty wydają się być wstawione na siłę, niektóre rozwiązania fabularne są dyskusyjne (Taskmaster, który w pierwszej połowie jest prawdziwym zagrożeniem, a w drugiej nie tylko zostaje niepotrzebnie obdarty z tajemnicy, to jeszcze nie ma za wiele do roboty). 


Ale jest tu sporo dobra. To też film o wyzwoleniu się spod destrukcyjnego wpływu innych i podążaniu własną drogą. Wszyscy wiemy, czego metaforą może być starcie Nataszy z manipulującym młodymi kobietami, bezkarnym i potężnym generałem Dreykovem. I działa to zarówno na poziomie czysto metaforycznym, jak i fabularnym - pasuje do wątku Nataszy i pozwala jej dokończyć pewną drogę w charakterologicznej ewolucji postaci.

Mimo że miał to być film, który wreszcie odda sprawiedliwość Scarlett Johansson jako bohaterce wiecznie obecnej na drugim planie MCU, to show kradną jej Florence Pugh i David Harbour. Obie postacie zostały mocno doświadczone przez życie, a jednocześnie to właśnie na ich barkach opierają się najbardziej humorystyczne elementy filmu. Pugh wyśmiewa superbohaterską karierę Nataszy w Ameryce, ale tak naprawdę zazdrości jej ucieczki i znalezienia nowej rodziny wśród Avengers. Z kolei Harbour pod maską rubasznego "wujka z wesela" skrywa żal i gorycz do Mateczki Rosji, która go wychowała, wykorzystała i porzuciła.


"Czarna Wdowa" to film, który zyskuje po czasie. W trakcie oglądania można odnieść wrażenie, że to prosty akcyjniak, zrealizowany w standardzie, do którego Kevin Feige nas przyzwyczaił. Warto jednak spojrzeć głębiej - zajrzeć pod wujkowe żarty Harboura, przyjrzeć się więzi Nataszy i Jeleny, bardziej niż na akcji, skupić się na relacjach postaci i tym, co skrywają pod powierzchnią. Nie ma oczywiście przymusu - można po prostu oglądać kolejne spektakularne bijatyki, dynamiczne pościgi i coraz większe wybuchy. I po prostu dobrze się przy tym bawić.

P.S. Mam nadzieję, że w serii "What If...?" dostaniemy spotkanie Krasnego Kamrata z Kapitanem Ameryką! Red Guardian to jest gość!

Brak komentarzy: