> expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

środa, 20 października 2021

11 września 2001. Dzień, w którym runął świat - recenzja

Niemal każdy pamięta, gdzie był i co robił, gdy doszło do zamachów 11 września 2001 roku. Tak też jest w przypadku Juliette, która w czasie lotu z Francji do Nowego Jorku przypomina sobie ten traumatyczny dzień. Tym samym komiks „11 września 2001. Dzień, w którym runął świat” autorstwa Baptiste’a Bouthiera i Héloïse Chochois okazuje się w swej pierwszej części nie tyle rekonstrukcją największego ataku terrorystycznego w historii Stanów Zjednoczonych, ile historią świadków tej tragedii, dopiero wchodzących w świat dorosłych. Dopiero po latach zdaliśmy sobie sprawę, jak bardzo ten dzień wpłynął także na nas – chociaż w czasie zamachów byliśmy tysiące kilometrów od miejsca dramatu.
 

wtorek, 19 października 2021

Weatherman, tom 1 i 2 - recenzja

Wszyscy chcą dopaść Nathana Brighta. Do wczoraj popularny i niepokorny prezenter pogody, dziś wróg publiczny numer jeden na Marsie, a może i w całej galaktyce. Oskarżony o doprowadzenie do zagłady Ziemi, nie przyznaje się do winy i zostaje zmuszony do ucieczki. Czy to jednak możliwe, by naprawdę nie pamiętał okropnej zbrodni, której rzekomo się dopuścił?


wtorek, 12 października 2021

Nieśmiertelny Hulk, tom 1 - recenzja

Sałata Marvela powraca do Polski w regularnej serii! Komiksów z Hulkiem nie dostaliśmy wiele - na przestrzeni lat zaledwie kilka wydań kioskowych ("Planet Hulk", "World War Hulk"), "Hulk Szary", Mega Marvel 1/95 (fragment świetnego runu Petera Davida!), jedna antologia od Egmontu. Podobnie jak w MCU, tak i w komiksach, zielony olbrzym często pojawia się na drugim planie przygód Avengers. Biorąc to wszystko pod uwagę, tym bardziej cieszy, że nowe przygody Bruce’a Bannera i jego zielonego alter ego stoją na wysokim poziomie. Przed państwem "Nieśmiertelny Hulk"!


piątek, 8 października 2021

Myszka Miki. Horrifikland i Miki i kraina Pradawnych - recenzja

Myszka Miki ma wiele twarzy. Wie to każdy, kto za dzieciaka (lub nieco później) spędził z wiecznie uśmiechniętym gryzoniem trochę czasu. Miki przemierzał rzeki parostatkiem, ścigał przestępców w Myszogrodzie, a w serii gier „Kingdom Hearts” latał z kluczomieczem i lał po pyskach pozbawione serc cienie. W cyklu wydawanym właśnie przez Egmont poznamy kolejne oblicza rezolutnej myszki. Historie nie są ze sobą powiązane, mają różnych autorów, a każda z nich obiera inną konwencję.


środa, 6 października 2021

The Spectacular Spider-Man [J.M. DeMatteis, Sal Buscema, Mucha Comics] - recenzja

„The Spectacular Spider-Man” to komiksowa cegła. 23 zeszyty, łącznie 584 strony w powiększonym formacie. Pierwszy raz na świecie zebrany w jednym tomie cały run J.M. DeMatteisa, Sala Buscemy (oryginalnie wydany w zeszytach 178-200). Tak, polskie wydanie to ewenement na skalę światową, bowiem nie ma odpowiednika ani w USA ani nigdzie indziej gdzie ukazują się komiksy Marvela. Fragmenty legendarnego runu były publikowane w Polsce przez TM-Semic w latach 90. Teraz jednak dostajemy całość – możemy więc poznać zarówno nowe przygody Ścianołaza, jak i przypomnieć sobie czasy dzieciństwa. I spojrzeć na czytane wtedy komiksy nieco inaczej.


środa, 22 września 2021

32. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi - info prasowe

EC1 Łódź – Miasto Kultury i Stowarzyszenie Twórców „Contur” zapraszają na 32. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, który w tym roku odbędzie się w dniach 2-3 października. Najważniejsze wydarzenia - jak niegdyś - odbędą się w Atlas Arenie, a wystawę konkursową będzie można oglądać w EC1 Łódź.


poniedziałek, 13 września 2021

Doktor Strange. Tom 1 [Mark Waid, Marvel Fresh] - recenzja

Stephen Strange, mistrz magii i najbardziej arogancki bubek spośród bohaterów Marvela, traci moc. Z dnia na dzień opuszczają go siły, zaklęcia przestają działać, a magiczne artefakty nie wykazują już swych niezwykłych właściwości. Z dobrą radą przychodzi Tony Stark – skoro nie możesz znaleźć odpowiedzi na Ziemi, leć w kosmos! Strange niechętnie wsiada w rakietę i tym samym rozpoczyna run Marka Waida.