S. Craig Zahler zachwycił widzów debiutem Bone Tomahawk (2015), w którym mieszał klasyczną westernową konwencję znaną z Poszukiwaczy Johna Forda (1956) z krwawym horrorem o kanibalach. Jego drugi film, Brawl in Cell Block 99, to równie nieoczywisty gatunkowy miks – tym razem amerykański reżyser inspiruje się motywami z greckiej mitologii, zaś akcję filmu osadza w brutalnych, więziennych realiach. Oba filmy łączy dama w opresji potrzebująca ratunku i bohater (bohaterowie) gotowy (gotowi) do ostatecznych poświęceń. W imię miłości lub w imię zasad, nie bacząc na przeszkody.
poniedziałek, 22 stycznia 2018
poniedziałek, 15 stycznia 2018
James Bond: Warg
Uwielbiam Skyfall, na Spectre zawiodłem się srogo, a na kolejny film o przygodach agenta 007 jeszcze trochę poczekam – jak wszyscy zresztą. Ostatnia część filmowej sagi wciąż przywołuje bolesne wspomnienia. Remedium na niesmak po Spectre zaoferowało wydawnictwo Non Stop Comics wydając w Polsce pierwszy tom komiksów o przygodach 007 pod tytułem Warg. Za scenariusz odpowiada Warren Ellis, więc oczekiwania były tym większe. I przyznaję, pierwszy kęs okazał się niezwykle smakowity. Niestety, dobre wrażenie szybko znika, a jego miejsce zastępuje poczucie nijakości samego komiksu i obojętności wobec przedstawionych w nim wydarzeń.
czwartek, 11 stycznia 2018
Recenzja przedpremierowa: Pomniejszenie (2017, Alexander Payne)
Paul Safranek, grany przez Matta Damona bohater Pomniejszenia, dołącza do panteonu postaci charakterystycznych dla kina Alexandra Payne'a. To poczciwy nieudacznik, marzący o lepszym życiu, ale jednocześnie nie mający wystarczająco samozaparcia, by zrealizować marzenia. Brak mu płynności finansowej, więc gdy bank odrzuca wniosek o kredyt Paul szybko podejmuje decyzję, która ma odmienić jego życie. Wraz z żoną postanawia skorzystać z eksperymentalnej technologii - tytułowego pomniejszenia. Nie tylko wyrządzi tym samym przysługę całej planecie (redukując ilość wytwarzanych odpadów), ale i skromna suma, jaką posiada w banku, zostanie zwielokrotniona. Krótko mówiąc - dostanie szansę, by zacząć od nowa.
poniedziałek, 8 stycznia 2018
Samuraj Jack: Sploty czasu
Samuraj Jack to kultowa kreskówka stworzona przez Genndy'ego Tartakovsky'ego. Pierwsze sezony były emitowane na Cartoon Network w latach 2001-2004, ostatni ukazał się w zeszłym roku na Adult Swim. O ile początkowe 52 epizody były kierowane do wszystkich, tak ostatnia, dziesięcioodcinkowa seria była już dedykowana dorosłemu odbiorcy, zaś to podejście wzbudziło sporo kontrowersji. Jeśli tęskniliście za małomównym samurajem, jakiego pamiętacie z dzieciństwa, to Studio JG wychodzi naprzeciw tym potrzebom, publikując komiks, którego akcja rozgrywa się pomiędzy oryginalną serią a jej zeszłorocznym epilogiem.
piątek, 5 stycznia 2018
Zakładnik (Kultura Gniewu)
Wszyscy znamy złotą zasadę dobrej opowieści według Alfreda Hitchcocka – najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie. U Guya Delisle'a jest inaczej. Najpierw szybka akcja: wjazd na chatę, porwanie i ucieczka za granicę. A potem mamy gościa, który przez ponad 300 stron siedzi zamknięty w pokoju. Czasem leży, czasem porywacze pozwolą mu rozprostować nogi, albo wezmą go do toalety - generalnie jednak nie ma zbyt wielu możliwości. Godziny zmieniają się w dni, tygodnie, miesiące. Porwany, przetrzymywany wbrew własnej woli, pozbawiony nadziei - oto tytułowy bohater „Zakładnika” Guya Delisle'a.
Subskrybuj:
Posty (Atom)