> expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

piątek, 28 czerwca 2024

Furia [Kultura Gniewu] - recenzja komiksu

Legendy arturiańskie, które stanowią punkt wyjścia dla “Furii” (scen. Geoffroy Monde, rys. Mathieu Burniat), od lat inspirują kolejnych twórców. Niekiedy służą do stworzenia monumentalnego cyklu fantasy (“Mgły Avalonu” Marion Bradley), innym razem są podstawą opowieści dla najmłodszych (seria książek “Był sobie raz na zawsze król” T.H. White’a, disneyowska animacja “Miecz w kamieniu”), nie brakuje również postmodernistycznej zabawy w łączenie legend ze współczesnym kinem gatunkowym (film “Król Artur: Legenda Miecza” Guya Ritchie’ego). “Furii” najbliżej do tej ostatniej kategorii - rewizjonistycznej opowieści na nowe czasy.


czwartek, 13 czerwca 2024

7 przeciw chaosowi - recenzja

Harlan Ellison to klasyk sci-fi, autor licznych opowiadań i laureat nagród, który pisał m.in. odcinki “Strefy Mroku”, “Ucieczki Logana” czy oryginalnego “Star Treka”. Ten klasyczny sznyt doskonale widoczny jest w jego komiksowym albumie “7 przeciw chaosowi”, który narysował inny klasyk - Paul Chadwick, kojarzony z kolei z komiksowymi “Gwiezdnymi Wojnami”. Taki duet twórców to mieszanka wybuchowa, która spodoba się wszystkim, którzy tęsknią za oldschoolowym science-fiction z elementami przygodowego fantasy.


środa, 12 czerwca 2024

Czarodzieje i ich dzieje, tom 5 - recenzja

"Czarodzieje i ich dzieje" żegnają się z czytelnikami w iście wybuchowym stylu. Przy każdej serii, która trwa od dłuższego czasu, jej twórcy muszą wykazać się pomysłowością, by utrzymać uwagę czytelników. W wypadku fantastycznych przygód disnejowskich bohaterów udaje się to, ponieważ w ostatnim tomie trafiają oni nie tylko na wyjątkowe problemy, ale ich rozwiązanie okazuje się nader zaskakujące.


Ultimate X-Men, tom 7 - recenzja

Kolejny tom "Ultimate X-Men", kolejny scenarzysta przejmuje odmłodzonych mutantów Marvela. Miejsce Briana K. Vaughana miał zająć Bryan Singer, reżyser filmowy uwielbiany w latach dwutysięcznych za udane przeniesienie przygód dzieci atomu na duże ekrany. Tyle że po raz kolejny coś się nie spięło, dlatego jego miejsce zajął Robert Kirkman.


Nightwing, tom 2: Bitwa o serce Bludhaven - recenzja

Pierwszy tom “Nightwinga” Toma Taylora i Bruno Redondo zachwycał eksperymentami w warstwie graficznej i fabułą, która wydobywała wszystko co najlepsze z postaci Nightwinga. Tom drugi kontynuuje dobrą passę, choć wydaje mi się bardziej zachowawczy wizualnie. Mniej tu zabawy z kadrowaniem, więcej klasycznych rozwiązań. Mimo że całości nie można odmówić dynamiki czy klimatu, to szkoda, że jeden z najbardziej charakterystycznych elementów serii praktycznie całkowicie zniknął w tomie drugim. Na szczęście fabularnie Taylor znów dostarcza bardzo dobrą historię.


wtorek, 11 czerwca 2024

Czarny Młot. Wizje Spiral City - recenzja

Album “Czarny Młot. Wizje Spiral City” to jak na razie najgrubsze polskie wydanie ze świata, który stworzyli Jeff Lemire i Dean Ormston. Po licznych albumach głównej serii i licznych spin-offach przyszedł czas na antologię, w której ze światem Czarnego Młota mierzą się różni twórcy w krótszych i dłuższych opowieściach. Choć kanoniczne, to luźno powiązane z pozostałymi historiami serii, dziejące się wcześniej i później, czasem opowiadające o głównych bohaterach, a czasem - pobocznych. Wśród twórców m.in. Patton Oswalt, Geoff Johns, Chip Zdarsky, Mariko Tamaki, Kelly Thompson, Cullen Bunn, Scott Snyder, David Rubin a także ojcowie cyklu Jeff Lemire i Dean Ormston.