> expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

środa, 28 grudnia 2016

Loki (Rob Rodi, Esad Ribic, Mucha Comics)

Chociaż dekadę temu byłoby to nie do pomyślenia, obecnie nie ma chyba popularniejszego złoczyńcy z komiksów Marvela niż Loki. Symbiont Venoma co chwila zmienia nosicieli i ostatnio oddaje się głównie „superbohaterzeniu”, Dr. Doom nie może dotrzeć do masowych odbiorców z powodu okropnych występów kinowych, Magneto dołączył do X-Men i zszedł na dalszy plan, a o Red Skullu nikt już nie pamięta. Lokiego w kinie spopularyzował Tom Hiddleston, co szybko przełożyło się na częstsze występy w komiksach. Chociaż w filmach nie pojawił się od ponad czterech lat, zły brat Thora wciąż jest na topie. Nie dziwi więc, że Mucha zdecydowała się wydać komiks dotyczący ulubionego nordyckiego boga kłamstw.




środa, 21 grudnia 2016

Amerykański Wampir, tom 7: Cykl drugi

W serii Scotta Snydera i Rafaela Albuquerque'a zdarzały się historie lepsze i gorsze, zapierające dech od pierwszych stron i sprawiające wrażenie niepotrzebnych wypełniaczy. Siódmy tom Amerykańskiego Wampira przynosi natomiast pierwszy poważny zgrzyt. To pięć pierwszych zeszytów podserii prosto zatytułowanej Cykl drugi. Z jednej strony jest to więc kontynuacja burzliwych losów Skinnera Sweeta i Pearl Jones, z drugiej to otwarcie zupełnie nowej linii fabularnej rozgrywającej się w połowie lat 60. XX wieku.



piątek, 16 grudnia 2016

Velvet. Tajne życie umarlaków - recenzja

Historia byłej brytyjskiej agentki, która po latach pracy za biurkiem musi powrócić w teren by oczyścić się z zarzutów morderstwa została osadzona w zimnowojennych realiach, czyli złotych czasach szpiegostwa. Londyn, Praga, Paryż – wraz z Velvet zwiedzimy kawał świata, odkryjemy fakty, rzucające nowe światło na całą historię i przyjrzymy się pracy doświadczonego szpiega. Pościgi, strzelaniny i walki wręcz to tylko dodatek do misternie budowanej opowieści, w której liczy się przede wszystkim intryga i bohaterowie.


poniedziałek, 12 grudnia 2016

Amerykański Wampir, tom 6: Długa droga do piekła

Szósty tom Amerykańskiego Wampira pod kilkoma względami różni się od swoich poprzedników. Jest wyraźnie podzielony na dwie części – połowa albumu to dłuższa historia o dwójce zakochanych po uszy drobnych złodziejaszków, którzy zostają przemienieni w dzieci nocy. Przemierzają Stany w poszukiwaniu leku, który przywróci im normalność, walczą z sumieniem i coraz większym głodem, a ich tropem podąża znany z czwartego tomu łowca, Travis Kidd.


poniedziałek, 5 grudnia 2016

Amerykański Wampir, tom 5: Władca koszmarów

W piątej odsłonie swojego wampirycznego cyklu Scott Snyder prezentuje trzy historie. Ostatnia, najkrótsza, bo zamknięta zaledwie w jednym zeszycie, to wstęp do dalszej opowieści. Trudno coś o niej napisać bez zdradzania tajników fabuły (a pewnie wrócę do niej przy recenzji kolejnego tomu). Dlatego też skupię się na dwóch pozostałych opowieściach, które łącznie zajmują w albumie około 250 stron i są zdecydowanie bardziej rozwinięte fabularnie, stanowiąc na dobrą sprawę zamknięte całości.



poniedziałek, 28 listopada 2016

Recenzja: Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Rok 2016 przyniósł wszystkim miłośnikom Harry'ego Pottera sporo powodów do radości. W lipcu światło dzienne ujrzała sztuka teatralna rozgrywająca się dziewiętnaście lat po wydarzeniach z Harry'ego Pottera i Insygniów Śmierci, ostatniej części cyklu, zaś listopadowe premiery kinowe zdominowały Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Autorka literackiego pierwowzoru przygód młodego czarodzieja tym razem samodzielnie napisała scenariusz filmu, a za kamerą stanął David Yates, który od 2007 roku wyreżyserował cztery części przygód Pottera.


piątek, 25 listopada 2016

Amerykański Wampir, tom 4


W czwartym tomie Amerykańskiego Wampira scenarzysta Scott Snyder odkrywa kilka kart z przeszłości Skinnera Sweeta, mamy m.in. okazję poznać bohatera z jego bardziej ludzkiej strony, jeszcze zanim został przemieniony w krwiopijcę. 



poniedziałek, 7 listopada 2016

Recenzje: Hrabstwo Harrow, tom 1 / Saga, tom 5

Pisząc o czwartym tomie Sagi delikatnie narzekałem na powtarzalność formuły komiksu i brak nowości. Tom piąty wynagradza te braki z nawiązką. Nowa sytuacja fabularna – rozdzielenie członków rodziny, których losy śledzimy od samego początku cyklu – wprowadza do komiksu zupełnie nową dynamikę. Na zmianę towarzyszymy Marko, który wraz z księciem Robotem IV, niegdyś swym największym wrogiem, próbuje odnaleźć bliskich; Alanie, która za wszelką cenę chce ochronić córeczkę i Gwendolyn szukającej lekarstwa dla umierającego łowcy nagród. Atrakcji nie brakuje, a rozdzielenie bohaterów, przypisanie im nowych ról i zmuszenie do interakcji z innymi postaciami tylko wychodzi fabule na dobre.



środa, 2 listopada 2016

Relacja: 7. American Film Festival - Wrocław 2016

Ulokowane w centrum Wrocławia Kino Nowe Horyzonty, gdzie w tym roku odbyła się już siódma edycja American Film Festiwal, łączy w sobie kameralna atmosferę kin studyjnych z wygodą multipleksów. Dwupiętrowa kondygnacja to w sumie dziewięć przestronnych sal, w których w tym roku puszczano filmy w pięciu blokach – pierwszy zaczynał się najwcześniej o 9:45, ostatni najpóźniej o 21. Filmy podzielono na trzynaście kategorii, wśród których znalazły się między innymi: highlights (produkcje szczególnie polecane uwadze publiczności przez organizatorów), konkurs filmów fabularnych spectrum, konkurs american docs czy retrospektywa Wima Wendersa zbierająca filmy nakręcone przez niego w Ameryce. Większości projekcji towarzyszyły prelekcje, spotkania z zaproszonymi gośćmi bądź dyskusje po seansie. Bogaty i różnorodny program sprawił, że w pięć dni bez znużenia obejrzałem dwadzieścia jeden filmów. I ciągle miałem ochotę na więcej.


poniedziałek, 24 października 2016

Y - ostatni z mężczyzn, tom 2

Yorick, ostatni żyjący mężczyzna, kontynuuje swoją podróż przez Stany Zjednoczone opanowane przez kobiety. Bohater najpierw musi odeprzeć atak uzbrojonych po zęby Izraelitek, następnie zostaje pod opieką agentki o sadomasochistycznych zapędach, by wreszcie trafić na samozwańczą milicję obywatelką blokującą drogi. Polska edycja komiksu liczy ponad trzysta stron i zbiera dwa oryginalne wydania zbiorcze. Jak można się spodziewać, atrakcji nie brakuje.


 

poniedziałek, 3 października 2016

Relacja: 27. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier - Łódź 2016

Kolejne MFKiG za nami. Był ogień i było pięknie. By zbytnio nie przedłużać, zapraszam do przeczytania relacji ze spotkań z Milo Manarą, Scottem McCloudem, Markiem Lachowiczem i Grupą Smacznego, Szawłem Płóciennikiem, Karolem "KRLem" Kalinowskim, Bédu oraz kilku słów podsumowania o ogólnej kondycji największego w tej części Europy komiksowego festiwalu. Uwaga! Literków jak mrówków!



poniedziałek, 26 września 2016

Bękarty z Południa, tom 2: Na boisku - recenzja


Drugi tom serii Jasona Aarona i Jasona Latoura mógłby mieć właściwie podtytuł „Trener Boss: Geneza”. Większa część akcji przedstawiona jest bowiem w formie retrospekcji, a czytelnik zyskuje okazję spojrzeć na wydarzenia, które ukształtowały bezwzględnego mężczyznę, jakiego poznaliśmy w tomie pierwszym. 

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

The Get Down

Netflix po raz kolejny zafundował nam dobrze przyprawioną podróż, oddającą intensywność i flavor czasów, do których nas przenosi. Po wędrówce do okraszonych przyjemną dziwnością i stonowaną przymrużeniem oka grozą lat 80. na amerykańskiej prowincji (Stranger Things), przyszła kolej na zbombione farbą, gorące, roztańczone lata 70. w południowym Bronxie.


wtorek, 16 sierpnia 2016

17. Letnia Akademia Filmowa - Zwierzyniec 2016

Na tegoroczny wyjazd do Zwierzyńca czekałem z niecierpliwością, jakby nie miała to być kolejna Letnia Akademia Filmowa, a co najmniej Comic-Con w San Diego. Potrzebowałem oddechu, wyjścia z domu, oderwania się od wielogodzinnego ślęczenia przed ekranem laptopa, które przez cały lipiec codziennie mi towarzyszyło. Mając w pamięci poprzednią edycję LAFu do Zwierzyńca wyruszyłem z mocniej bijącym sercem i wielkimi oczekiwaniami. O ile w 2015 roku wyjazd okazał się przyjemnym zaskoczeniem, tym razem dostałem dokładnie to, czego się spodziewałem: wspaniałe filmowe wakacje.


poniedziałek, 18 lipca 2016

"Kosmos" Żuławskiego i inne adaptacje Gombrowicza

Witold Gombrowicz nigdy nie miał w kinie łatwo. Specyficzny styl, charakterystyczna maniera językowa czyniły z jego tekstów nie tylko lekturę wymagającą w odbiorze, ale również stanowiły barierę, której nie mogli przeskoczyć reżyserowie zainteresowani jego twórczością. Choć mierzyli się z nią mistrzowie polskiego kina, trudno uznać ich wysiłki za udane. Równie sromotne porażki ponosili twórcy zza granicy. Pierwsze bowiem filmowe adaptacje gombrowiczowskich tekstów powstały w Niemczech na potrzeby tamtejszej telewizji (Vervrechen mit Vorberacht w1967, Die Sonne angreifen w 1971, oba w reżyserii  Petera Lilienthala, a także Yvonne, Prinzessin von Burgund z tego samego roku w reżyserii Ernsta Shroedera) i – co zaskakujące - w Meksyku (El Servicio, 1978, reż. Alberto Cortes). 


poniedziałek, 11 lipca 2016

Y - ostatni z mężczyzn

Jest rok 2002 po narodzinach Chrystusa. Z planety Ziemia zniknęli wszyscy osobnicy płci męskiej... Wszyscy? Nie! Jeden, jedyny mężczyzna i jeden samczyk małpki kapucynki okazali się niewrażliwi na skutki tajemniczej zarazy. Przemierzając dotknięte apokalipsą Stany Zjednoczone, Yorick spróbuje dowiedzieć się, co właściwie się stało, odnaleźć ukochaną oddaloną o kilka tysięcy kilometrów oraz oswoić się z nową rzeczywistością, która niewiele ma wspólnego z mokrym snem nastolatka.



poniedziałek, 20 czerwca 2016

Rozmowy na dwie głowy: Preacher i Outcast

Czyli serialowe wakacje z demonami.


W amerykańskiej telewizji rozpoczął się już okres wakacyjny, ale nie oznacza to braku nowości. Dwie z nich – Outcast i Preacher – zapowiadają się naprawdę ciekawie i to nie tylko dlatego, że są kolejnymi serialowymi adaptacjami komiksów. Uważnie przyglądają im się Jan Sławiński i Mateusz Piesowicz.

poniedziałek, 13 czerwca 2016

Velvet. U kresu - recenzja

Trwa zimna wojna. W terenie ginie agent X-14. Londyńska centrala zostaje postawiona w stan gotowości. Sekretarka Velvet Templeton odnajduje ślad, który może pomóc w rozwiązaniu tajemniczej śmierci X-14 i postanawia zbadać sprawę na własną rękę. Sytuacja zmusi ją do korzystania z dawno nieużywanych umiejętności szpiegowskich. Na szczęście lata pracy za biurkiem nie stępiły jej instynktu.


poniedziałek, 6 czerwca 2016

Światy fantasy Johna Boormana

Namówił odtwórcę roli Jamesa Bonda do paradowania przez cały film w czerwonych majtkach, nakręcił najlepszą interpretację legend arturiańskich w historii kina i niemal stworzył w latach 70. pierwszą adaptację Władcy Pierścieni dedykowaną hipisom. Przed państwem: John Boorman!
 

Brytyjski reżyser, producent i scenarzysta, John Boorman to twórca 22 filmów, za które otrzymał w sumie pięć nominacji do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. W jego twórczości dominują dramaty i widowiska wojenne: kino, można by rzec, poważne. Jednak i on zwracał się ku gatunkom lżejszym z definicji, w sumie czterokrotnie romansując z szeroko pojętą fantastyką.

wtorek, 31 maja 2016

Marvel NOW - Uncanny Avengers

Uncanny Avengers od scenarzysty Ricka Remendera oraz rysowników Johna Cassaday'a i Oliviera Coipela stanowi kolejną serię, która trafiła do naszego kraju w ramach inicjatywy Marvel Now. Wielu może wiązać z tą serią ogromne nadzieje. Remender wcześniej odpowiadał za Uncanny X-Force, jedną z ciekawszych i lepiej przyjętych pozycji o mutantach. Z kolei Cassaday stworzył wraz z Jossem Whedonem pamiętny run w Astonishing X-Men. Niestety, tym razem z wielkimi oczekiwaniami w parze idzie ogromne rozczarowanie. 


poniedziałek, 23 maja 2016

Baśnie: Wiedźmy

Wiedźmy wrzucają Baśniowców z powrotem na właściwe tory fabuły – crossover, który miał miejsce w tomie 13., przeszedł bez echa i wspomina się o nim tu na zaledwie jednej stronie. To i dobrze, bo była to najsłabsza odsłona komiksu Billa Willinghama. Wiedźmy ponownie przypominają, co czyniło Baśnie serią wyjątkową.


poniedziałek, 16 maja 2016

Na tropie Catwoman - Ed Brubaker, Darwyn Cooke, Cameron Stewart

Catwoman wydana w ramach serii DC Deluxe zbiera pierwsze dziewięć z trzydziestu siedmiu zeszytów serii o pięknej włamywaczce pisanych przez Eda Brubakera od 2001 do 2004 roku. Zbiór uzupełniają: zamknięta fabuła Wielki skok (będąca wstępem do wydarzeń z regularnej serii) oraz tytułowa opowieść o prywatnym detektywie Slamie Bradleyu szukającym rzekomo zmarłej Seliny Kayle publikowana pierwotnie w miesięczniku Detective Comics. Brubakera wspomagają posługujący się cartoonową kreską Darwyn Cooke (seria kryminałów Parker) oraz Cameron Stewart (komiksowa kontynuacja Fight Clubu Palahniuka).



poniedziałek, 9 maja 2016

Liga Sprawiedliwości: Wieczni bohaterowie

Wieczni bohaterowie chronologicznie rozgrywają się po czwartym tomie Ligi Sprawiedliwości i równocześnie z wydarzeniami przedstawionymi w crossoverze Wieczne zło. Mamy okazję zobaczyć Czarnego Adama stawiającego czoła Ultramanowi i Cyborga, który wraz z drużyną Metal Men (inteligentnych robotów posiadających właściwości tytanu, złota, ołowiu itd.), stara się sprzeciwić rządom Syndykatowi Zbrodni pod nieobecność Ligi Sprawiedliwości.


poniedziałek, 2 maja 2016

Batman: Cmentarna szychta

Cmentarna szychta to zbiór siedmiu krótszych historii pióra Scotta Snydera, którego wspomagało kilku scenarzystów. Po kilku dłuższych opowieściach o Mrocznym Rycerzu duetu Snyder & Capullo (Rok Zero, Śmierć Rodziny, dylogia o Trybunale Sów) mamy okazję przeczytać tom zbierający krótsze formy obu artystów osadzone w Gotham City. Część z komiksów zilustrowali również inni artyści.


piątek, 29 kwietnia 2016

Współpraca z F5


Jeszcze więcej Anonimowy Grzybiarz w internecie. Rozpoczynam współpracę z F5/Lotto - raz w tygodniu na ich blogu będę publikował tekst o polskim komiksie. Jak na razie publikacji doczekały się następujące teksty (lista będzie systematycznie uzupełniana):

Kolejne teksty niebawem!

poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Rozmowy na dwie głowy: Diabeł przy moim stole - Daredevil sezon 2

Drugi sezon netfliksowego Daredevila to jedna z najbardziej oczekiwanych premier tej wiosny. Czy diabeł z Hell’s Kitchen zachwycił równie mocno, jak w ubiegłym roku? Jak na ekranie wypadło jego starcie z Punisherem i jak twórcy poradzili sobie ze sportretowaniem niełatwej relacji łączącej Matta Murdocka z Elektrą Natchios? Na te i inne pytania spróbują udzielić odpowiedzi Mateusz Piesowicz i Jan Sławiński.


piątek, 22 kwietnia 2016

DC Deluxe - TOP10

Rok temu, w kwietniu 2015 roku na polskim rynku komiksowym zadebiutowała nowa kolekcja – DC Deluxe. W przeciwieństwie do publikowanych regularnie albumów z Nowego DC Comics (New 52), DC Deluxe miało być wyborem najlepszych albumów jednego z największych wydawców zza oceanu publikowanych przed częściowym restartem multiwersum (a więc przed New 52). Doskonałej treści miało towarzyszyć specjalne wydanie – powiększony format, kreda, płócienna okładka i obwoluta.


poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Recenzja: Chew vol. 4 - Flambirowanie & Saga vol. 4

Dziś na recenzencki warsztat biorę dwa czwarte tomy dwóch rewelacyjnych serii. Jak toczą się dalsze losy cybopaty Tony’ego Chu? Jakie znaczenie dla bohaterów mają tajemnicze znaki, które pojawiły się na niebie w finale trzeciego tomu serii? Czy Mark i Alana dają sobie radę z wychowywaniem malutkiej Hazel? Jakie przeszkody tym razem postawią na ich drodze autorzy?


poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Najlepsze komiksy 2015 roku

W natłoku zajęć, pomiędzy pisaniem kolejnych fragmentów pracy magisterskiej, a licznymi recenzjami i zamówionymi tekstami, gdzieś umykało mi sporządzenie topki najlepszych komiksów wydanych w 2015 roku. Oto jest, mocno spóźniona, pospiesznie napisana, acz gruntownie przemyślana. Zapraszam.



poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Marvel Cinematic Universe - TOP5

Już za chwilę na ekrany kin wejdzie trzynasty film Marvel Studios rozgrywający się we wspólnym filmowym świecie. Zanim jednak Tony Stark zmierzy się w nierównej walce na pięści ze Steve’em Rogersem, warto przyjrzeć się budowanemu od 2008 roku uniwersum. Niżej prezentuję subiektywny wybór moim zdaniem najlepszych filmów z Marvel Cinematic Universe poprzedzających Kapitana Amerykę: Wojnę Bohaterów.


wtorek, 29 marca 2016

Batman v Superman: Dawn of Justice - recenzja przedpremierowa

Świt sprawiedliwości otwiera scena pojedynku Supermana z generałem Zodem. Tym razem wydarzenia znane z Człowieka ze stali (2013, Zack Snyder) oglądamy z perspektywy Bruce’a Wayne’a. To właśnie śmierć niewinnych, bezkarność Supermana zmobilizuje Mrocznego Rycerza do działania i sprowokuje tytułowy pojedynek gigantów. Na boku swój własny plan wprowadza w życie Lex Luthor, w tle pojawia się Wonder Woman, a widz czuje się zwyczajnie zagubiony w natłoku wątków.

 

wtorek, 22 marca 2016

5. Krakowski Festiwal Komiksu (marzec 2016) - po festiwalu

W niedzielę zakończył się 5. Krakowski Festiwal Komiksu. Trzydniowa impreza obfitowała w moc atrakcji, do Grodu Kraka zjechali twórcy i znawcy komiksów z kraju i ze świata, wśród których znaleźli się między innymi: Grażyna i Zbigniew Kasprzakowie, Nicolas Wild, Nicolas Grivel oraz Marcin Rustecki oraz Arkadiusz Wróblewski.

poniedziałek, 14 marca 2016

Fatale: Modlitwa o deszcz - recenzja

W przedostatnim tomie doskonałego Fatale – łączącym kryminał noir i horror gore – przenosimy się do lat 90. XX wieku. Gdy Nicolas Lash spotyka w deszczową noc półnagą i zakrwawioną Josephine nie wie jeszcze, że jego życie zostanie wywrócone do góry nogami. Tajemnicza kobieta z amnezją, którą pod swój dach przygarnie grunge’owa kapela, okaże się równie fascynująca, co niebezpieczna. Zwłaszcza, że jej tropem podąża maniakalny morderca.


piątek, 11 marca 2016

5. Krakowski Festiwal Komiksu 18-20.03.2016

5. Krakowski Festiwal Komiksu - wydarzenie skierowane do miłośników opowieści obrazkowych - odbędzie się w dniach 18-20 marca 2016 r. w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie.

Kraków znów odwiedzą w tych dniach komiksowe osobistości z kraju i ze świata. Wśród nich: Nicolas Wild, Krzysztof Gawronkiewicz, Jakub Rebelka, Katarzyna Niemczyk, Jacek Świdziński, Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki, Rafał Szłapa, Jakub „DEM” Dębski, Dominik Szcześniak, Daniel Grzeszkiewicz a także goście specjalni z Brukseli - Grażyna i Zbigniew Kasprzakowie.


poniedziałek, 7 marca 2016

Hulk: Szary - miłość i gniew

Po żółtym Daredevilu i niebieskim Spider-Manie przyszedł czas na szarego Hulka. W trzecim tomie kolorowej tetralogii (serię zamknie Captain America: White) Jeph Loeb i Tim Sale ponownie zwracają się ku początkom jednego z flagowych bohaterów Marvel Comics. 


wtorek, 1 marca 2016

Amerykański Wampir: Wojna duchów

Prawie trzy lata – tyle czasu minęło między polską premierą drugiego i trzeciego tomu
serii Amerykański Wampir. Scott Snyder zabiera nas na front II wojny światowej,
gdzie dzielni alianci będą musieli stawić czoła krwiożerczym bestiom. W dwóch
pozostałych historiach zawartych w tomie Skinner Sweet spotka starą znajomą,
a dwójka łowców uda się w głąb nazistowskich Niemiec, gdzie – jak wieść
niesie – wynaleziono lek na wampiryzm.

sobota, 27 lutego 2016

Oscary 2016

Ekscytacja rozdaniem nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej z roku na rok coraz bardziej słabnie. Sama gala nie bawi tak jak kiedyś, nominowane filmy coraz częściej okazują się rozczarowaniem, a zarwanie nocy to niezbyt kolorowa perspektywa. Rok temu do telewizora przyciągał patriotyczny obowiązek – kibicowanie Idzie Pawła Pawlikowskiego i Joannie Anety Kopacz. A jak jest tym razem? Czy w poniedziałek będę musiał podpierać zmęczone powieki zapałkami?

czwartek, 18 lutego 2016

Deadpool (2016, Tim Miller) - rape and revenge w świecie Marvela

Deadpool rozpoczyna tegoroczny sezon na superbohaterów w kinie. Do oglądania zasiadłem z szybciej bijącym sercem, w końcu po miesiącach pomysłowej promocji film kusił obietnicą zrewolucjonizowania kina superbohaterskiego. Finalnie okazało się, że jest po prostu ok, ale nowej jakości próżno tu szukać.


poniedziałek, 15 lutego 2016

Recenzja: Bękarty z Południa – w tej przemocy jest metoda

Mucha Comics startuje z nową serią. Bękarty z Południa to brutalna opowieść o alegorycznym charakterze, mocno osadzona w realiach współczesnej Ameryki, a jednocześnie rozgrywająca się jakby poza czasem. Jej głównym bohaterem jest zgorzkniały Earl Tubb, który po latach nieobecności przybywa do rodzinnego miasteczka w hrabstwie Craw w Alabamie. Tam na jego drodze stanie Euless Boss – trener lokalnej drużyny futbolowej, szef sieci restauracji BBQ oraz gangster rządzący okolicą. Konfrontacja dwóch silnych charakterów jest nieunikniona.


środa, 10 lutego 2016

Staring From The Hill. Wpatrzeni Ze Wzgórza

Kumple, muzyka, sok... Plus nieoczekiwanie bezmiar wrażliwości

Tytułowe Wzgórze wiecznie osnuwa mrok. To magiczne miejsce, gdzie cyklop gra na perkusji, kret wraz z pająkiem przesiadują do rana na plaży chlejąc sok, a czasem trzeba odeprzeć atak potworów z innego wymiaru. Ale tak naprawdę liczą się tu przede wszystkim dwie sprawy: przyjaciele i muzyka. Właśnie wokół nich kręci się fabuła Staring From The Hill, najnowszego komiksu Norberta Rybarczyka.
 

poniedziałek, 8 lutego 2016

Forever Evil. Wieczne zło

Na końcu recenzji Ligi Sprawiedliwości: Trójki – która wraz z Shazamem i Amerykańską Ligą Sprawiedliwości prowadzi do wydarzeń niżej opisanych – podejrzeawałem, że Wieczne Zło zapowiada się ciekawie ze względu na finałowe kadry sugerujące powtórkę z Kryzysu na dwóch Ziemiach. Nie kłamałem, choć jakie było moje zdumienie, gdy okazało się, że Wieczne Zło ma do zaoferowania wiele więcej, a Geoff Johns skutecznie nabrał czytelnika!


poniedziałek, 1 lutego 2016

Justice League: Trinity War - wojna trzech Lig

Kiedy straciłem wiarę w New 52/Nowe DC Comics, będąc rozczarowany niemal każdym kolejnym tytułem, po jaki sięgnąłem, niespodziewanie Geoff Johns mnie zaskoczył. Czwarty tom Ligi Sprawiedliwości, do którego prowadziły wydarzenia z komiksów Shazam! i Amerykańska Liga Sprawiedliwości: Najbardziej niebezpieczni, okazał się lekturą nieoczekiwanie przyjemną, wciągającą i lepiej napisaną niż tomy poprzednie. Nie oszukujmy się: to dalej zaledwie poprawna superbohaterska rozrywka i nic co przejdzie do historii medium, ale tym razem obyło się bez zgrzytania zębami.


niedziela, 24 stycznia 2016

Najlepsze filmy 2015 roku

W 2015 roku obejrzałem 466 filmów, około 50 więcej niż w roku 2014 i około 50 mniej niż w 2013. Regularnie odwiedzałem kinowe sale, byłem również gościem trzech festiwali filmowych (z których najmilej wspominam Zwierzyniec). Niżej prezentuję czternaście filmów, które trafiły do oficjalnej dystrybucji kinowej w Polsce i wywarły na mnie największe wrażenie. Ponadto polecam kilka tytułów, które z różnych przyczyn nie trafiły na polskie ekrany, a zdecydowanie warto je sprawdzić.


piątek, 22 stycznia 2016

Rozmowy na dwie głowy: Luther S04 - zbędny powrót

Przełom starego i nowego roku stał pod znakiem powrotów współczesnych ikon brytyjskiej telewizji. Sherlock Holmes zagościł na małym i dużym ekranie w specjalnym odcinku, natomiast John Luther wrócił, by poprowadzić kolejne śledztwo – jak mu się to udało, sprawdzają Jan Sławiński i Mateusz Piesowicz. Uwaga: spoilery!


poniedziałek, 18 stycznia 2016

Amerykańska Liga Sprawiedliwości: Najbardziej niebezpieczni (niepotrzebni)

Chronologicznie następująca po „Shazamie!” oraz rozgrywająca się między trzecim i czwartym tomem „Ligi Sprawiedliwości”, „Amerykańska Liga Sprawiedliwości: Najbardziej niebezpieczni” przedstawia kulisy formowania się nowej superbohaterskiej drużyny i buduje podwaliny pod crossover „Wieczne zło”. Nowy Green Lantern, Vipe, Katana, Catwoman, Marsjański Łowca Ludzi, Stargirl, Hawkman i Green Arrow – tak prezentuje się skład, który ma w razie potrzeby stawić czoła Największym Ziemskim Herosom. Realny plan czy pobożne życzenie amerykańskiego rządu?


poniedziałek, 11 stycznia 2016

Luthor: Man of Steel - portret człowieka

Luthor pokazuje Supermana oczyma jego największego wroga. Tam, gdzie wszyscy widzą nadzieję, bohatera stojącego na straży pokoju, tam Lex Luthor dostrzega zagrożenie. Podobnie jak w miniserii Joker scenarzysta Brian Azzarello i rysownik Lee Bermejo tworzą zaskakujący obraz człowieka, mocny, niejednoznaczny i wiarygodny.


piątek, 8 stycznia 2016

Slow West - niedorzecznie kolorowy Dziki Zachód

Slow West realizuje innowacyjną formułę, która oczarowuje widza z jednej strony swoją niedorzecznością, a z drugiej kolorytem. Proponuje uniwersalną historię, która dzięki użyciu krzykliwych środków filmowego wyrazu bez trudu zjednuje sobie odbiorców. Trup jeszcze nigdy nie zaściełał tak feerycznego, spokojnego i powolnego Zachodu.
 

poniedziałek, 4 stycznia 2016

Batman: Narodziny Demona

Zbiorcze wydanie Narodzin demona to trzy historie – Syn Demona, Narzeczona Demona i opowieść tytułowa. Dwie pierwsze napisał Mike W. Barr i zostały zilustrowane kolejno przez Jerry’ego Binghama i Toma Grindberga. Ostatnia to zaś dzieło scenarzysty Dennisa O’Neila i rysownika Norma Breyfogle’a. To bardzo specyficzny zbiór - trylogia, która pierwotnie stanowiła trzy odrębne opowieści, niespójna fabularnie i nierówna rysunkowo.