> expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

niedziela, 31 lipca 2022

Animal Man. Omnibus - recenzja

Ponad 700 stron, drugoligowy superbohater, komiksy z przełomu lat 80. i 90. oraz Grant Morrison za sterami scenarzysty – każdy z tych elementów może zarówno intrygować, jak i budzić obawy. Może dlatego „Animal Man. Omnibus” wydany jakiś czas temu w Polsce przez Egmont, przeleżał na mej kupce wstydu dobre kilka miesięcy. Na wstępie należy zaznaczyć, że choć słowo „Omnibus” brzmi dumnie i kojarzy się z ekskluzywnymi wydaniami zza Wielkiej Wody, tak egmontowy odpowiednik to po prostu zbiór wszystkich komiksów o Animal Manie ze scenariuszami Morrisona (w sumie 26 zeszytów regularnej serii i zeszyt specjalny) w standardowym „amerykańskim” formacie i bez oszałamiającej porcji dodatków. Mimo to wydanie tego komiksu w takiej formie to zacna inicjatywa, która pozwala poznać cały run o przygodach Buddy'ego Bakera i początki kariery Granta Morrisona.


The Boys, sezon 3 (Amazon Prime)

Do "The Boys" podchodziłem nieufnie, bo nie jestem fanem komiksu Ennisa i Robinsona. Nie lubię szokowania dla samego szokowania, męczą mnie żarty o kupie, a silenie się na przekraczanie kolejnych granic dobrego smaku dawno przestało mnie jarać. Serial zafundował mi jednak dobrze prowadzone postaci, które ewoluują i mają silne motywacje, do tego skomplikowany świat, który przewrotnie bawi się konceptem superludzi. 


czwartek, 21 lipca 2022

Queenie. Matka chrzestna Harlemu - recenzja

Stephanie St. Clair, znana jako Queenie, nie doczekała się ze strony popkultury zasłużonej uwagi. Podczas gdy inni gangsterzy okresu prohibicji otrzymywali dedykowane im filmy i seriale, opiekunka Harlemem migała w tle „Cotton Clubu” Francisa Forda Coppoli, a w „Gangsterze” Billa Duke’a oddawała pierwszy plan męskiemu protagoniście. Szkoda, bo jej historia jest równie ciekawa.


sobota, 2 lipca 2022

Batman – Biały Rycerz przedstawia: Harley Quinn - recenzja

Uniwersum Białego Rycerza, które w ramach opowieści o Batmanie wykreował Sean Murphy, rozrasta się w zaskakującym tempie. Po dwóch tomach “głównej” historii dostajemy spin-off poświęcony postaci Harley Quinn. Kto czytał poprzednie komiksy Murphy’ego z tego świata, ten wie, że doktor Quinzel odgrywała tam niemałą rolę. Jak poradziła sobie w solowych przygodach?


Armada, tom 3 (wydanie zbiorcze) - recenzja

Trzeci zbiorczy tom “Armady” to kolejne cztery albumy serii, za którą odpowiadają Jean-David Morvan (scenariusz) i Philippe Buchet (rysunki), oryginalnie wydane w latach 2007-2010. To kolejne przygody Nävis, bohaterka tym razem weźmie udział w niebezpiecznej misji szpiegowskiej (tom “Pułapka”), odkryje tajemnice z własnej przeszłości (“Odzyskane wspomnienia”), odwiedzi planetę, której ustrój przypomina feudalną Japonię (“Niestały świat”), a także weźmie udział w polowaniu na płatnego mordercę (“Wolna strefa”).


Lucky Luke kontra Pinkerton / Usagi Yojimbo Saga, tom 9

Czasem wydaje mi się, że jestem już za stary na czytanie komiksów o Daltonach, samotnym kowboju i jego wiernym rumaku, Jollym Jumperze. Fabuła niekiedy wydaje się wtórna (w końcu seria liczy już ponad 80 tomów), żarty nie wywołują uśmiechu, a zakończenie przecież i tak jest odgórnie znane (wszystko wróci do starego status quo, a dzielny kowboj odjedzie w stronę zachodzącego słońca nucąc pod nosem piosenkę). I wtedy pojawia się taki album jak “Luky Luke kontra Pinkerton”. Komiks wypełniony pomysłami, wartką akcją i gagami, które idealnie trafiają w moje poczucie humoru. Śmiem twierdzić, że to jeden z najlepszych komiksów stworzonych w ramach tego cyklu już po śmierci Rene Goscinnego.